تاثیر یائسگی بر میل جنسی

[ad_1]

میل جنسی،مشکلات جنسی بعد از یائسگی و درمان آنها

GG.jpg

کاهش استروژن و تستسترون باعث  تغییراتی در میل جنسی زنان و عملکرد جنسیشان می شود.
زنان در دوران يائسگي و پس از يائسگي ممکن است متوجه شوند که ديگر به راحتي تحريک نمي‌شوند و کمتر نسبت به لمس و نوازش حساس هستند. همين مي‌تواند منجر به کاهش علاقه به رابطه جنسي شود.
علاوه بر اين، ميزان کم استروژن مي‌تواند منجر به کاهش ذخيره خون در واژن شود. اين جريان خون کاهش يافته بر ليز شدن واژن تأثير مي‌گذارد و منجر به خشک شدن بيش از اندازه واژن شود و رابطه جنسي دردناکي و ناراحت‌کننده‌اي را ايجاد مي‌کند.
کاهش سطح استروژن تنها دليل کاهش ميل جنسي نيست. چندين عامل ديگر نيز وجود دارد که ممکن است بر علاقه زن به فعاليت جنسي در دوران يائسگي و بعد از آن تأثير گذارد. اين عوامل عبارت است از:

• مشکلات کنترل مثانه

• اختلالات خواب

• افسردگي يا اضطراب

• استرس

• دارو

• مشکلات جسمي

آيا يائسگي ميل جنسي را در همه زنان کاهش مي‌دهد؟

در واقع اين طور نيست. برخي زنان در دوران پس از يائسگي گزارش داده‌اند که ميل جنسي آنها بيشتر هم شده است. اين مي‌تواند به دليل کاهش اضطراب ناشي از ترس باردار شدن باشد. علاوه بر اين، بسياري از زنان در دوران پس از يائسگي اغلب مسئوليت‌هاي کمتري در قبال مراقبت از بچه‌ها دارند و در نتيجه مي‌توانند آرامش داشته باشند و از بودن در کنار شريک جنسي خود و رابطه جنسي لذت ببرند.

براي درمان خشکي واژن در دوران يائسگي چه کار کنم؟

در دوران يائسگي و پس از آن، خشکي واژن مي‌تواند با مواد ليزکننده آبی مانند آستروگلايد يا ژل کي-واي درمان شود.
از مواد ليزکننده‌اي که غير آبی هستند، مانند وازلين، استفاده نکنيد زيرا لاتکس را ضعيف مي‌کند. (لاتکس ماده‌اي است که براي ساخت کاندوم استفاده مي‌شود و استفاده از آن بايد تا زماني ادامه پيدا کند که پزشک تأييد کند شما ديگر تخمک‌گذاري نمي‌کنيد. از کاندوم براي پيشگيري از بيماري‌هاي مقاربتي نيز استفاده مي‌شود). مواد ليزکننده غير آبی مي‌تواند مکاني براي رشد باکتري شود؛ مخصوصاً در افرادي که سيستم ايمني بدن آنها به دليل شيمي‌درماني ضعيف مي‌شود.
مرطوب‌کننده‌هاي واژينال مانند رپلنز و لووِنا مي‌تواند به طور منظم‌تر استفاده شود تا رطوبت واژن را حفظ کند. شما مي‌توانيد با پزشک خود در مورد استروژن‌درماني واژن صحبت کنيد.
اُسفنا نوعي داروي خوراکي است که روزي يک بار مصرف مي‌شود و بافت واژن را ضخيم‌تر و شکنندگي آن را کمتر مي‌کند. در نتيجه، زنان هنگام مقابت جنسي درد کمتري دارند. سازمان FDA هشدار مي‌دهد که اسفنا مي‌تواند اندومتريوم را (مخاط رحم) ضخيم و خطر سکته و لخته خون را بيشتر کند.

چگونه مي‌توانم ميل جنسي خود را در دوران يائسگي و بعد از آن بهبود ببخشم؟

استروژن‌درماني ممکن است مفيد باشد اما تحقيقات نتايج متناقضي در مورد تأثير آن داشته است. استروژن مي‌تواند با درمان خشکي واژن درد ناشي از رابطه جنسي را کمتر کند.
پزشکان در حال مطالعه هستند که آيا ترکيب استروژن و هورمون‌هاي مردانه‌اي به نام اندروژن مي‌تواند در افزايش ميل جنسي در زنان مفيد باشد يا نه.
با اينکه صحبت کردن در مورد مشکلات جنسي ممکن است سخت باشد اما با پزشک خود صحبت کنيد. راه‌هايي نيز مانند مشاوره وجود دارد که مي‌توانيد آنها را نيز در نظر بگيريد. پزشک شما ممکن است شما و شريک جنسي‌تان را را به يک متخصص حرفه‌اي که در زمينه نقض عملکرد جنسي تخصص دارد ارجاع دهد. اين پزشک ممکن است مشاوره جنسي انفرادي، دونفره به همراه شريک جنسي يا به شکل گروه‌هاي حامي ارائه دهد. اين نوع مشاوره مي‌تواند موفق باشد؛ حتي اگر در يک دوره کوتاه‌مدت استفاده شود.

چگونه مي‌توانم در دوران يائسگي صميميت بيشتري با شريک جنسي داشته باشم؟

هنگام يائسگي، اگر ميل جنسي شما کاهش پيدا کرد اما فکر نمي‌کنيد به مشاوره پزشکي نياز داريد، بايد برای ايجاد صميمت با شريک جنسي خود وقت بگذاريد. عشق و محبت مي‌تواند بدون رابطه جنسي نيز بيان شود. با قدم زدن، صرف شام با يکديگر زير نور شمع يا حتي ماساژ پشت از با هم بودن لذت ببريد.

براي صميميت جسمي بيشتر، می توانید روشهای زير را دنبال کنيد:

• آناتومي بدن، عملکرد جنسي و تغييراتي که با افزايش سن در شما ايجاد مي‌شود، مانند رفتارهاي جنسي و پاسخ‌هاي آن، را ياد بگيريد. اين امر مي‌تواند به شما کمک کند که بر اضطراب ناشي از عملکرد جنسي و انجام آن غلبه کنيد.

• با استفاده از ابزارهاي تحريک‌کننده (کتاب و فيلم)، خودارضايي و تغيير در روابط جنسي معمول، تحريک را در خود افزايش دهيد.

• از فنون حواسپرتي براي افزايش آرامش و دور کردن اضطراب استفاده کنيد. اينها مي‌تواند شامل خيال‌پردازي‌هاي شهواني يا غيرشهواني شود. تمرين با روابط جنسي، موسيقي، ويدئو يا تلويزيون نيز از موارد ديگر است.

• رفتارهاي غيرمقاربتي (فعاليت تحريک‌کننده جسمي که شامل مقاربت جنسي نمي‌شود)، مانند ماساژ تحريک‌کننده، را امتحان کنيد. اين فعاليت‌ها مي‌توانند براي افزايش راحتي و ارتباط بين شما و شريک جنسي‌تان استفاده شود.

• با اعمال وضعيت‌هاي جنسي گوناگون، هرگونه دردي که تجربه مي‌کنيد را کاهش دهيد تا بتوانيد عمق نفوذ را کنترل کنيد. ممکن است بخواهيد قبل از رابطه جنسي حمام گرم بگيريد تا به شما کمک کند آرامش داشته باشد و از مواد ليزکننده واژينال براي کاهش درد ناشي از سايش استفاده کنيد.

• با شريک جنسي خود ارتباط برقرار کنيد تا پي ببريد چه چيزي براي شما راحت است و چه چيزي راحت نيست.

آيا هنوز بايد نگران بيماري‌هاي مقاربتي باشم؟

بله. دوران يائسگي و پس از يائسگي شما را در برابر بيماري‌هاي مقاربتي حفظ نمي‌کند. مهم است به ياد داشته باشيد که خطر قرار گرفتن در معرض بيماري‌هاي مقاربتي در هر دوراني از زندگي که رابطه جنسي داريد امکان‌پذير است. اين خطر با افزايش سن يا تغييرات در سيستم تناسلي شما از بين نمي‌رود.
اگر برخي از بيماري‌هاي مقاربتي درمان نشوند منجر به بيماري‌هاي جدي مي‌شوند و برخي ديگر مانند ايدز درمان ندارد و کشنده است.

روش پيشگيری از ابتلا به بيماری های مقاربتی

در اينجا چند راهکار اساسي در مورد پيشگيري از بيماري‌هاي مقاربتي عنوان مي‌کنيم:

• نداشتن رابطه جنسي تنها راه براي پيشگيري از بيماري‌هاي مقاربتي است

• هر بار که رابطه جنسي داريد از کاندوم لاتکس استفاده کنيد. (اگر از مواد ليزکننده استفاده مي‌کنيد، حتماً از انواع آبي استفاده کنيد نه وازلين).

• تعداد شريک‌هاي جنسي خود را کاهش دهيد. هر چه شريک جنسي بيشتري داشته باشيد احتمال ابتلا به بيماري‌هاي مقاربتي بيشتر است.

• يک شريک جنسي داشته باشيد. به اين معني که با يک نفر رابطه جنسي برقرار کنيد. شريک جنسي شما نيز بايد فقط با شما رابطه جنسي داشته باشد تا خطر کم شود.

• شريک جنسي خود را با احتياط انتخاب کنيد. با کسي که فکر مي‌کنيد بيماري مقاربتي دارد رابطه جنسي نداشته باشيد.

• خودتان را براي بيماري‌هاي مقاربتي معاينه کنيد تا خطر سرايت عفونت به افراد ديگر را به همراه نداشته باشيد.

• از شریک جنسي خود که احتمال دارد بيماري مقاربتي داشته باشد بخواهيد براي معاينه نزد پزشک برود. علائم و نشانه‌هاي بيماري‌هاي مقاربتي ممکن است مشهود نباشد.

• اگر بيش از يک شريک جنسي داريد حتماً از کاندوم استفاده کنيد.

• قبل از رابطه جنسي، از الکل يا مواد مخدر استفاده نکنيد. اگر مست باشيد يا زياد از حد مواد استفاده کرده باشيد، ممکن وارد رابطه جنسی پر خطر شوید.

• علائم و نشانه‌هاي بيماري‌هاي مقاربتي را بشناسيد.

منبع: گروه مترجمان آریا سلامت و بیتوته

موضوعات مرتبط: مربوط به خانومها ، سولات متداول و رایج و پاسخ آنان

برچسب‌ها: تاثیر یائسگی بر میل جنسی , یائسگی و رابطه زناشویی , یائسگی چیست

[ad_2]

منبع by [author_name]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *